Meslekler Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek, maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı farklı iş alanlarında çalışmaktadır. Peki hiç düşündünüz mü ilk zamanlarda meslekler nasıl oluşmuştur? İhtiyaçlar doğrultusunda iş kolları oluşmuştur ama eminim ki meslekler neden ortaya çıkmıştır kimse daha önce düşünmemiştir. Bu yazımızda farklı bir konuya değinerek mesleklerin çıkış nedenleri üzerine paylaşımda bulunuyoruz. Sizler de meslekler nasıl doğmuştur sorusunun cevaplarını kendinizce aşağıda ki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Meslekler insanların ve toplumların ihtiyaçlarına göre ortaya çıkmıştır.Konuyu biraz daha açarsak, toplumda bireylerin veya bütün toplumun karşılanması gereken ihtiyaçları yeni mesleklerin varlığına neden olmuştur.

Bunu basit bir örnekler açıklamak gerekirse; insanların ilk çağlarda günümüzdeki gibi tam teşekküllü kıyafet giymezdiler.Ancak zaman geçtikçe insanların giyim kuşamları da değişti.Böylece elbise ihtiyacı doğdu.Buda terzilerin ortaya çıkmasına neden oldu.Birilerinin elbise dikmeleri gerekmekteydi.Buda modern hayata geçiş ile birlikte ihtiyacı artırdı ve fabrikalar ortaya çıktı.Konfeksiyon mesleği de bu ihtiyacın bir parçasıdır.

meslekler nasıl ortaya çıkmıştır

Başka bir örnekte polislik mesleğinin nasıl ortaya çıktığına bakalım.Toplumlarda düzeni sağlamak için ve insanların haklarını korumak için böyle bir mesleğe ihtiyaç duyulmuştur.Toplum içerisinde huzursuzluk çıkaran ve insanların haklarını gaspedenlerin cezalandırılması için onları yakalayacak polislere ihtiyaç duyulduğu için bu meslek de ortaya çıkmıştır.

Hastalıkların tedavisi için doktorluk, eğitim ihtiyacını karşılamak için öğretmenlik, bilimde ilerlemek için bilim adamları, inşaat yapabilmek için inşaat mühendisliği, teknoloji cihazları yapabilmek için makine mühendisliği gibi meslekleri sayabiliriz.

Sonuç olarak mesleklerin ortaya çıkış nedeni olarak insanoğlunun ihtiyaçlarını sıralayabiliriz.İhtiyaçlar ortaya çıktıkça yeni meslekler de ortaya çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel