Vikipedi

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir

Makat Çatlağına Ne İyi GelirMakat Ağrısı Nasıl Geçer

Makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemi aşağıda anlatılmıştır. Gerçekten çok ciddi ve rahatsızlık verici bir hastalık olan makat ağrısına ne iyi gelir? Bitkisel çözüm ve tedavi yöntemleri ile ilgili paylaştığımız bilgiler ile makat çatlası nasıl geçer sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Anüsün dış kesiminde birlikte akıntı ile karışık anüs kaşıntısı ve ağrısı ile karakterize olan anüs çatlaklarına verilen isimdir. Anal fissül, akut olarak görülebildiği gibi kimi bazı durumlarda kronikleşebilmektedir. Akut duumlar çoğunlukla kabızlık ve dışkı sırasında anüs kaslarını gereğinden fazla sıkmadan dolayı gelişir ve bir hayli ağrılı geçer. Kronik durumlarda ise anüste kaşıntı ve sulanma daha fazla görülür. Oldukça rahatsız edici boyutlara gelen makattaki çatlaklar, özellikle ağrı ve kaşıntı oluşturması nedeniyle sıkıntı yaratmaktadır.

Anal Fissürün Belirtileri
Anal fissürün başlıca belirtileri, anal ağrı, yanma tarzında zonklayıcı olmayan ve 30 dakika ile birkaç saat kadar uzun süren ağrıdır. Kanama da nadiren de olsa makat çatlağında görülür. Hafif pembe kırmızı renkte bir kanı tuvalet kağıdında görebilirsiniz. Kaşıntı sıkça görülür. Kötü bir koku ve terleme benzeri bir akıntı da diğer önemli bir anal fissür belirtisidir.

Anal Fissürün Nedenleri
Anal Fissür yani makatta oluşan çatlakların en önemli nedeni, anüs bölgesindeki mukozanın gereğinden fazla gerilmesidir. Yüzeysel anal fissürlerin görünümü deriyi kağıdın kesmesi gibi oldukça ince olup çıplak gözle görülebilmesi bir hayli zor olmaktadır. Bu tür hafif makat çatlakları kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak daha derin yaraya dönüşmüş olan makattaki çatlaklar, tedavi edilmedikçe kronikleşebilmektedir. Kronik durumlarda anal sfinkster kasların dışkılama sırasında sürekli kasılması neticesinde anal mukozaya olan kan ulaşımı engellenmekte ve du da Anal Fissür sorununun iyileşmesini geciktirmektedir. Anal fissürün zamanla makatta ülserik yaralara dönüşmesinin ve bir türlü iyileşememesinin nedeni, dışkıda bulunan enfeksiyon yapıcı bakterilerin bu çatlaklara sürekli bir biçimde bulaşmasıdır. Ayrıca Crohn hastalığı ile doğum sırasında oluşan kasılmalar neticesinde de Anal Fissür oluşabilmektedir.

Anal Fissürden Korunma
Makat çatlaklarından korunmanın en kesin ve kalıcı yolu bir dizi korunma tedbirini uygulamaktan geçmektedir. Bunların başlıcaları:

-Dışkılama sırasında ıkınmamak: Ikınmanın Anal Fissüre neden olduğunu yukarıda söylemiştik. Bu nedenle bu zararlı alışkanlığı terk etmemiz gerekiyor.

– Lifli besinler tüketmek: Lifli yiyecekler, dışkılamayı rahatlatır ve kabızlığa çözüm olur.

– Yeteri kadar sıvı almak: Sıvı alımı kabızlığın en doğal çözümüdür. Bu nedenle kabızlığı tedavi etmek aynı zamanda makat çatlaklarının iyileşmesini de kolaylaştırmaktadır.

– Kafein alımını kısıtlamak: Kafeinli içecekler kabızlığa neden oldukları için bu bakımdan çay ve kahve tüketimini azaltmak anal çatlak tedavisi için faydalı olacaktır.

-Diğer yandan ishal de makat çatlaklarının nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. İshalli kişilerde Anal Fissürler bir türlü iyileşmezler. O nedenle Anal Fissürü önlemek için ishali de iyi etmek gerekecektir.

Anal Fissüre iyi gelen bitkiler, yiyecekler ve içeceklerden tüketmek te hem korunma hem de tedavi açısından önemlidir. Peki makat çatlaklarına iyi gelen besinler, meyveler ve sebzeler hangileridir? www.wikipediaturk.com

Makat Çatlağına Bitkisel Çözüm
Anal Fissür Bitkisel Tedavi amacıyla Aloe vera, elma suyu, kayısı, fesleğen, Pancar, muz, Kaktüs meyvesi, keçiboynuzu, kırmızı biber, kereviz, hindiba Hindistan cevizi, karahindiba, boyotu, keten tohumu, üzüm, Guava tohumu, hünnap, Kivi, meyankökü, mango, nane, melas, zeytinyağı, portakal suyu, papaya, maydanoz, şeftali, armut, trabzon hurması, ananas, yeşil erik, Kuru Erik ve erik suyu, soya, demirhindi çayı, domates suyu, vanilya, ceviz, su teresi, patates gibi lifli ve yağlı yiyecekler bağırakları yumuşatmakta ve anüsü dışkılama esnasında rahatlatmaktadır.

Makat çatlağı nasıl tedavi edilir.
Akut olan makat çatlakları için öncelikle ameliyat dışı çözümleri denemek lazımdır. Ameliyat etkili bir tedavi yöntemi olmasına rağmen hekim tarafından lüzum görülmedikçe tercih edilmemelidir .Neticede bir anüs ameliyatının yaşam kalitemizi ciddi anlamda etkilemesi muhtemeldir.

Bu bakımdan anüs kaslarını gevşetici ve çatlaklardaki sulanmayı akıntıyı ve elbette makat kaşıntısı’nı önleyici kremler kullanmak faydalı olacaktır. Bu bakımdan vazelin, gliserinli kremler, dermovat gibi kortizon kremleri işe yarar. Ancak doktora danışmadan kullanmamalıyız. Diğer yandan son dönemlerde yurt dışında botoks yöntemi ile makat çatlağı tedavisi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Makat Çatlağı Ameliyatı
En azından 1-3 ay arası süren makat çatlakları şikayetleri için uygulanan bir tedavi yoludur. Ameliyat neticesinde iyileşme oranı % 95 civarıdır.

Makat çatlağı hastalığı ile ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak dile getirebilirsiniz.

Kategori : Sağlık - Etiketler : - Tarih : 11 Ekim 2014

Yorumlar (24)
 • 09 Şubat 2014 tarihinde hakan tarafından

  Botoks tedavisi ne kadar surede tam iyilesme saglar

 • 13 Mart 2014 tarihinde yasemin tarafından

  annem bundan 4 ay önce homoroid ve makat çatlağından ameliyat oldu ama hala sancıları devam ediyo sürekli sıcak su torbasına oturuyor yani ameliyattan sonrada bir iyileşme gibi bir belirti olmadı bu doğalmıdır

 • 14 Mart 2014 tarihinde NESE tarafından

  makatta dayanılmaz bir acı ve zonklama şeklinde bir his ve zaman zaman yanma söz konusu 3 aydır ne yapacağımı şaşırdım. ne yapabilirim yardımcı olun lütfen

 • 05 Nisan 2014 tarihinde elif tarafından

  bir bucuk senedir makatta catlaklıkla mücadele ediyorum bazen düzeliyo ama en ufak kabızlıkta tekrar baslıyo psikolojim bozuldu bol bol su iciyorum ama genede işe yaramıyo korkmalımıyım?yada ne yapmam gerekir?lütfen yardımcı olun.

 • 06 Nisan 2014 tarihinde dertli tarafından

  makatta ağrı var iltihap geliyo bunun nedeni nedir acaba sürekli olmuyo ama arada birde olsa dışkılamamı zorlaştırıyo

 • 02 Mayıs 2014 tarihinde burak tarafından

  arkadaşlar ufak bi yara var tuvaletımde zorlanıyordum ve bugun oldu nedır bu amelıyatsız neyle gecer ?

 • 06 Mayıs 2014 tarihinde ◘ ◘ ◘ ◘ ◘ tarafından

  offf ya nasıl geçecek bu sıslık ya :( tuvalete gıdemıyorum korkudan

 • 06 Mayıs 2014 tarihinde Carlito tarafından

  sakın fissür ameliyatı olmayın geçmicek çünkü ömrünüzün geri kalanını bununla yaşamayı öğrenin en iyi yolu söylüyorum belki dua edersiniz sabahları aç karnına bir yemek kaşığı zeytinyağı için

 • 31 Mayıs 2014 tarihinde mert tarafından

  ben 13 yaşındayım ve

 • 19 Haziran 2014 tarihinde hüseyin tarafından

  arkadaslar bende de var makat çatlağı ,yasım 23 ,3-4 aydır çekiyorum bundan doktora gittim makat çatlağı dedi krem hap fitil verdi kullandım makat çatlağı geçmedi ama tuvalete çıkmam rahatladı sadece o şişlikler kaldı şimdi bu gün yine yırtılır gibi acımaya basladı ilaca yine baslicam ,duphalac adında şurup var onu alın yediklerini yumşatıyo rahatlarsınız ,NCARE diye bi krem kullandım oda işe yaramadı eğer bunu atlatan varsa ulaşsın bana

 • 24 Haziran 2014 tarihinde Anonim tarafından

  Arkadaslar. En iyi. Cözüm kantaron yagi

 • 11 Ağustos 2014 tarihinde çok doğruuuuu tarafından

  ben müthiş acı çekiyordum hatta apse yapmıştı. müthiş bir şifa söylüyorum: 1 çay kaşığı çörekotu yağı ve 1 çykaşığı kantaron yağı sabah akşam için. ne ağrım kaldı ne sızım tuvaletimi çok rahat yapıyorum artık. aç karna unutmayın. oturma banosuna da yaparsanız yarım saat tamam kurtuldunuz gitti. eczanede rivalonum var paketi 2,5lira. Sabah akşam. GEÇMİŞ OLSUN tüm sıkıntı çeken kardeşlerime bana da dua edin canınızın acısı geçince öğretmen olarak atanayım..

 • 12 Eylül 2014 tarihinde saime sal tarafından

  bundan on yıl önce amilayat olmuştum ağrılarım tamamen geçmişti oaçıları tamamen unutmuştum ama bundan bir ay önce tekrar yırtıldı doktora gittim duphalaç şurup kardos fitil procto-glyvenol kırem verdi ilaçlarım iyigeldi ama çok korkuyorum tekrar kabuz olup yırtılçak diye herkeze geçmiş olsun

 • 12 Eylül 2014 tarihinde Burcu tarafından

  Arkadaşlar merhaba ben yaklaşık 1buçuk yıldır anal fissür tedavisi görüyorum ilaç ve şuruplar hiçbir işe yaramadı duphalac artık midemi bulandırmaya başladı etkili bir çözümü olan varsa paylaşabilir mi her dışkılama yaptıktan sonra ağrı kesici içiyorum bu sorun hayatımın içine etti en güzel yaşlarımı bu sorun yüzünden en kötü zamanlarım olarak yaşıyorum

 • 10 Ekim 2014 tarihinde Anonim tarafından

  Merhaba herkesin ALLAH yardımcısı olsun

 • 13 Ekim 2014 tarihinde leyla tarafından

  arkadaslar yirtik varsa kabiz olmayin bunun icin eczaneden magnesie calcinee saba toz alin bu sizi rahatlatacak ayrica hakiki pekmez ve zeytinyagi icin aktardan da bunun icin krem aldim faydasini gireceksiniz insallah Allah yardimciniz olsun.Mutlaka deneyin

 • 17 Kasım 2014 tarihinde zozan tarafından

  Ben 5 yıl kızken bu acıyı cok çektim evlendim şimdi gayet iyiyim nedenmi acabs bi iyi düşünün anlarsınız…

 • 17 Kasım 2014 tarihinde fatma tarafından

  geçmiyo ben 2defa amaliyat oldu daha kötüyüm Allah yardımcımız olsun.

 • 19 Kasım 2014 tarihinde handan tarafından

  Hepinize tuhaf gelebilir ama yeğenin denemiş gerçekten çok iyi gelmiş. Sabah uyandiginizda ilk işiniz hic birşey yemeden tükürüğünüzü makatınıza sürmek. Yarın sabah bende deneyeceğim. Ama şu an ızdırabımı alacak bir çözüm ariyorum. geçmiş olsun herkese…

 • 12 Nisan 2015 tarihinde hafsa tarafından

  Ölüyorum ağrıdan kırk günlük bebeğim var lütfen derdine derman bulan varsayardım etsin makat çatlağı allah rızası için

 • 23 Nisan 2015 tarihinde yardımcı tarafından

  arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun.şuan söyleyeceğim şeyleri 1 hafta boyunca harfiyen yapın yok geçmedi yok bunla yaşamayı öğrenin diyenleride sakın dinlemeyin.ben bu çatlak yüzünden ağlıyordum acı çekmeyi geçin ağlıyordum neyse.
  hergün 2-2.5 lt su,günde iki defa 10 dakkadan oturma banyosu büyük tuvaleti yaparsanız ise hemn yaptıktan sonra oturma banyosu ve oturacağınız suya tuz atın bildiğiniz evdeki tuz
  sonra recbutin adlı krem(doktorunuza sorun yinede)kullanın. ve en son olarakta geceleri yatmadan pamuğu zeytin yağına batırın ve makat bölgenize koyun sabaha kadar. söyledikjlerimi 1 hafta yapın birşey kaybetmessiniz inşallh çok şey kazanırsınız..allah yardımcınız olsun

 • 26 Nisan 2015 tarihinde xxxxxxxxxxxxxx tarafından

  ALLAH şifa versin

 • 26 Nisan 2015 tarihinde xxxxxxxxxxxxxx tarafından

  ALLAH şifa versin hepinize sabır versin

 • 14 Mayıs 2015 tarihinde ilh tarafından

  arkadaşlar 1 yıldır catlakla uğraşıyorum botoks oldum pek fayda etmedi nitrogliserinli krem var bazı eczaneler yapıyo fiyatıda ucuz alın cok fayda goreceksiniz 3-4 güne fayda göreceksiniz en azından ağrı falan kalmayacak bide kesinlikle kabız olmayın oturmalı tuvalet tercihedin tuvalete çalışanlar genelde akşam evde gidin

 • Yorum Yaz
  İsim :
  Yorum :