Vikipedi

Lise Nakil İşlemleri 2014-2015

Lise Nakil İşlemleri 2013-2014

Lise Nakil İşlemleri 2013-2014

(1) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu, Anadolu öğretmen ve Anadolu imam-hatip liselerine nakil ve geçişler;
a) Okulların her birinin kendi arasında her sınıf seviyesinde,
b) Okullar arasında onuncu sınıfın sonuna kadar,
c) Bu okulların dışındaki diğer okullardan bu okullara onuncu sınıfın sonuna kadar
Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.
(2) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişler;
a) Okulların her birinin kendi arasında veya okullar arasında alan/dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde, alan/dal bulunmaması hâlinde 10 uncu sınıfta alan, 11 inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek, birinci dönem sonuna kadar,
(b) Bu okulların dışındaki diğer okullardan bu okullara; dokuzuncu sınıfta sürekli,
onuncu sınıfta ise birinci dönem sonuna kadar
Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.
(3) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla birlikte özel yetenek, mülakat, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okullar ile Anadolu sağlık meslek liselerine diğer ortaöğretim kurumlarından nakil ve geçiş yapılmaz.
(4) Bu okullara, akşam lisesinden, açık öğretim lisesinden, mesleki açık öğretim lisesinden ve herhangi bir puan kullanmaksızın öğrenci alan okullardan nakil ve geçiş yapılmaz.
(5) Askeri lise ve polis kolejlerinden mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu dışındaki diğer okullara nakil ve geçişlerde nakil ve geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla birinci fıkranın (b) bendi, mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişlerde ise ikinci fıkranın (b) bendi hükümleri uygulanır.
(6) Özel ortaöğretim kurumlarından resmî ortaöğretim kurumlarına nakil ve geçişler program uyumuna ve nakil şartlarına göre yapılır.

Kontenjan belirleme, başvuru ve değerlendirme
(1) a) Ortaöğretime yerleştirme puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, açık kontenjan bulunması halinde öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.
b) (a) bendine göre yapılan nakillerden sonra açık kontenjan bulunması halinde, öğrenciye bakmakla yükümlü anne veya babası ölen ya da 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ikameti geçici olarak değiştirilmek zorunda kalınan öğrencilerin nakilleri, bu halin ortaya çıkmasından itibaren üç ay içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere, ikamet adresinin bulunduğu yerdeki, yoksa en yakın yerleşim yerinde bulunan aynı türden okullardan birine taban puan şartı aranmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılır. Bu çerçevede nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, okulun nakle esas taban puan belirlenmesinde dikkate alınmaz.
(2) Sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar; yargı kararına bağlı gelenler, şehit veya gazi çocukları ile yurtdışından gelen öğrenciler hariç olmak üzere şube öğrenci sayısı fen, sosyal bilimler, Anadolu sağlık meslek liselerinde 30’u diğer okullarda 34’ü geçmeyecek şekilde belirlenir.
(3) Okulların taban puan ve açık kontenjanları e-Okul sisteminde ilan edilir.
(4) Nakil ve geçiş başvurusu, veli tarafından her ayın son haftası mesai saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılır. Öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde başvurusu okul müdürlüğünce naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilir.
(5) e-Okul sistemi üzerinden alınan nakil başvuruları, ilgili okul müdürlüğünce takip eden ayın ilk iş günü içerisinde değerlendirilir. Değerlendirmeyle ilgili tutanak, e-Okul sistemi üzerinden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir ve öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-Okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden bildirilir. Öğrenciye ait veriler, e-Okul sistemi üzerinden alınır.
(6) Nakil şartlarının taşınması durumunda hazırlık sınıfından 9 uncu sınıfa, 9 uncu sınıftan hazırlık sınıfına içinde bulunulan öğretim yılının Kasım ayının son iş gününe kadar nakil yapılabilir.
(7) Hazırlık sınıfı bulunmayan okulların ara sınıflarından hazırlık sınıfı bulunan okulların ara sınıflarına nakil şartlarıyla birlikte yeterlilik sınavına bağlı olarak nakil yapılır. Nakil şartlarına uygun olarak nakli yapılan öğrenciler bir hafta içerisinde bulundukları sınıf seviyesi dikkate alınarak bu Yönetmelik kapsamında yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavda başarısız olanların nakilleri iptal edilir.
(8) Naklen gidilmek istenilen okulda birinci yabancı dil farklı ise, nakil şartlarının taşınması durumuna bağlı olarak, öğrenci velisinin yazılı isteği doğrultusunda yabancı dil değişikliği yapılarak nakil gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin yabancı dil seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisiyle işbirliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.
(9) Bu madde kapsamında yapılan nakillerde, nakil şartlarının eşitliği hâlinde yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilir.

Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi Nakil İşlemleri İle İlgili Sorularınızı Bize Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Kategori : Eğitim - Etiketler : - Tarih : 27 Eylül 2014

Yorumlar (48)
 • 11 Ocak 2014 tarihinde furkan tarafından

  arkadaşlar ben 10 sınıf.eml elektrik öğrencisiyim ilk dönemin bitmesine 3 hafta var.ve ben düz liseye veya tml ye geçmek istiyorum acaba böyle bir şey mümkünmü???

 • 14 Ocak 2014 tarihinde buse tarafından

  11. Sınıfta okul değiştirmek mümkün mü acaba

 • 16 Ocak 2014 tarihinde magdur tarafından

  katı kuarallar yüzünden birçok ögrenci magdur. degişmez kanunlar olmasın hastalık durumunda ögrenci nakil işlemleri olsun insanları süründürmeyin her sene liseler arası geçiş bu kadar agır şartlarda degildi neden bu sene böyle haksızlık sbs tekrar incelensin ve üst tercih haklarıda dogsun!!!

 • 16 Ocak 2014 tarihinde simay tarafından

  kanunlar degişsin inşallah ben nakil olurum alan aynı fakat ilçeden ile geçmek istiyorum.sbs tekrar incelensin

 • 16 Ocak 2014 tarihinde magdur tarafından

  sbs tekrar incelensin katı kurallar olmasın!bi üst tercih hakkı dogsun

 • 19 Ocak 2014 tarihinde esra tarafından

  arkadaşlar ben 10.sınıfa gidiyorum ama okulumu hiç sevmiyorum 11.sınıfta okul değiştirme hakkımız var mı?

 • 21 Ocak 2014 tarihinde ezgi tarafından

  naklini aldırmak zorunda kalan bi öğrenci tekrar eski okuluna dönebilirmi

 • 21 Ocak 2014 tarihinde esra tarafından

  arkadaşlar ben 9.sınıfa gıdıyorum.meslek lisesine gidiyoruma ama saglık lısesıne gisiyorum acba birinci dönemden degiştirmek mümkünmü lütfen bilen birisi varsa cevaplasın.

 • 25 Ocak 2014 tarihinde kemal tarafından

  bende ayni esra gibi düşünüyorum

 • 31 Ocak 2014 tarihinde büşra tarafından

  mümkün.Nakil ile yapman lazım ama baya bi uğraştırıcı

 • 03 Şubat 2014 tarihinde Anonim tarafından

  sbs iptal diyorlar ama gelişme yokmu ? öroncilerin kakları yenmesin busene öyleoldu hakları aransın artık rıca ediyorum…

 • 09 Şubat 2014 tarihinde berru tarafından

  Anadolu lisesinde okuyorum ama saglik meslek lisesine gecmek istiyorum mumkun mudur ?

 • 10 Şubat 2014 tarihinde mehmet ali tarafından

  şimdi ben antalyadan yaşıyordum istanbula yerleşmem gerekdi 10. sınıfım sbs puanım 398 özel okulda okuyordum 10. sınıfın 2. dönemı istanbulda bır anadolu lısesıne gecmek ıstıyorum 400 puanlı bır anadolu lısesı var kontenjanıda var gidebilirmiyim 398 puanla 2 puanın hesabı yapılırmı ?

 • 18 Şubat 2014 tarihinde umut tarafından

  ben ticaret meslek lisesi 10. sınıf öğrencisiyim.malatyada okuyorum 11. ve 12. sınıfa bursada devam etmek istiyorum. mümkün mü???? (acil)

 • 21 Şubat 2014 tarihinde yakup tarafından

  anadolu lisesinden saglik meslege niy gecis yok

 • 25 Şubat 2014 tarihinde Mustafa tarafından

  ben 10. Sınıf düz imam hatipteyim 2. Dönem in başlayalı 3 hafta oldu başka şehre geçiş var mi

 • 25 Şubat 2014 tarihinde ceren tarafından

  11. sınıfta okul değiştirmek mümkün değil.

 • 25 Şubat 2014 tarihinde seval tarafından

  mrb ben seval 10.sınıfa gıdıyorum 2.donemdeyım okulumuz anadou oldu ama bız duz olarak devam edıyoruz. saglık meslege gecıs yapmak ıstıyorum puanım bır saglıga ytecek kadar var gecıs yapabılırmıyım boyle bır hakkım varmı..lutfen bılen varsa cevaplasın..

 • 05 Mart 2014 tarihinde mustafa tarafından

  özel sağlık meslek lisesinden düz sağlık meslek lisesi yada Anadolu lisesine geçiş şartları neler?

 • 06 Mart 2014 tarihinde hilal tarafından

  ben 9.sınıf eml de okuyorum anadoluya geçiş varmı ?

 • 10 Mart 2014 tarihinde buse tarafından

  384.100 puanım 384.400 puanlı liseye gidebilirmiyim ?

 • 12 Mart 2014 tarihinde Kullanıcı Adı tarafından

  Beeyler AcİL Cvp Bekliyorum . özel sağlık meslek lisesi nakil işlemleri ne zaman açılıyor kapalıymış ne zaman açılacağına dail bilgisi olan varsa acil yazsın lütfen lütfen lütfen….

 • 22 Mart 2014 tarihinde yıldız tarafından

  9. sınıf öğrencisiyim meslek lisesine gidiyorum sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum geçebilrmiyim

 • 16 Nisan 2014 tarihinde liseli tarafından

  Arkadaşlar ben lise 1 de okuyorum ve nakil yapmam lazım burada yönetmeliğin belirledigi tarihlerde yapılabilir yazıyor bu belirtilen tarihler ne zaman bilginiz varmı ?

 • 22 Nisan 2014 tarihinde boran tarafından

  yılda kaç tane nakil hakkımız var ?

 • 27 Nisan 2014 tarihinde emine tarafından

  Anadolu lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş olur mu?

 • 27 Nisan 2014 tarihinde em tarafından

  Ben anadolu lisesindeyim 9.sınıf puanım yetiyor kontejan da boş acaba anadolu sağlık meslek lisesine geçebilir miyim acil cevap yazın lütfen

 • 15 Mayıs 2014 tarihinde enes tarafından

  Benim puanim 370 bilgisayarda okuyordum 9.sinifin 2.doneminde duz imam hatipe gectim simdi 10.sinifim tekrar eski okuluma gitmek istiyorum okul bitesiye yakin beni alirlar mi ve duzden anadoluya gecis var mi..

 • 20 Mayıs 2014 tarihinde Barış tarafından

  Ben anadolu lisesinde 11. Sınıf öğrencisiyin eşit ağırlıkçıyım. Düz liseye geçiş yapmak istiyorum bunun mümkünatı var mı?

 • 02 Haziran 2014 tarihinde Anonim tarafından

  Evet yer varsa gidebilirsiniz

 • 08 Haziran 2014 tarihinde lise tarafından

  Bn 9.sinif anadolu lisesi öğrencisiyim ama sağlık meslek lisesine nakil istiyorum bu mümkün mu

 • 15 Haziran 2014 tarihinde Anonim tarafından

  geçiş hakkıvar

 • 18 Haziran 2014 tarihinde ıraz tarafından

  harikaydı çok tşkkürler

 • 19 Haziran 2014 tarihinde efe tarafından

  ben anadolu lisesinden meslek lisesine gecebilirmiyim

 • 22 Haziran 2014 tarihinde BeSA tarafından

  Ben 11.sınıfa geçeceğim ve imam hatip lisesinden anadolu lisesine nakil işlemi başlattık bunu iptal edip başka bir okula geçiş için işlem başlatabilir miyiz ?

 • 27 Haziran 2014 tarihinde betül anaç tarafından

  arkadaşlar ben imam hatip lisesi 10. sınıf öğrencisiyim endüstriye geçiş yapabilir miyim ve de nakiller ne zaman başlıyor bir bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun

 • 27 Haziran 2014 tarihinde Damla tarafından

  anadolu lisesinden farklı bir anadolu lisesine geçmek istiyorum fakat ailem benimle birlikte taşınmıycak orda teyzemlerde klıcam mümkünmü nakil

 • 06 Temmuz 2014 tarihinde ada tarafından

  2013 sbs puanim 290 bi anadolu lisesine yerlestim 10 . sinifa gectim 62 ortalama ile baska bi anadolu lisesine gecis yapmak istiyorum o anadolu liseside 298 le aliyo kontenjanda acik varsa gecebilir miyim nakil gerceklesr mi acaba ? acil lutfen cevap yazin

 • 07 Temmuz 2014 tarihinde mehmet tarafından

  benim puANIM 445 ama 465 lk liseye nakil olmak istiyorum boş kontejanıda var girebilirmiyim

 • 13 Ağustos 2014 tarihinde Emre AYDIN tarafından

  Merhabalar ben 11.sınıftan 12.sınıfa geçtim kontenjanlara bakarken 12.sınıf boşluklarına mı 11.sınıf boşluklarına mı bakmam gerekiyor ? Hiç bir okulda 12.sınıf kontentajnı göremedim 0 bile yazmıyor ayrıca 1 okulda gördüm ondada 33 yazıyor anlamadım tam olarak.

 • 23 Ağustos 2014 tarihinde Anonim tarafından

  benim bildiğim sağlıktan geçiliyo anadoluya

 • 24 Ağustos 2014 tarihinde Buse tarafından

  Arkadaslar ben 9.sınıfa bu yıl gecicem anadolu lisesini kazandım ama sağlık lisesine gitmek istiyorum nasıl nakil olacam puanım sağlığa tutuyor fakat tercih hatasından anadoluya basliyacam baslamadan sağliğa gecme sansım var mı ?

 • 13 Eylül 2014 tarihinde furkan tarafından

  anadolu ögretmen 11. sınıftayım fen lisesine nakil yapacaktım idareciler olmaz dedi ne yapabilirim geçme şansım varmı*

 • 25 Eylül 2014 tarihinde kadir tarafından

  nakil yaptımak için dilekçe verdim şimdi geri dönmek istiyorum dilekçeyi vereli 2 gun oldu napmalıyım

 • 26 Eylül 2014 tarihinde seyma tarafından

  arkadaşlar ben 9.sınıf öğrencisiyim kadiköyde oturuyorum bana bu yıl 2014 2015 çayırova güzeltepe fevzi çakmak anadolu lisesi çıktı ilk hafta gitmedim nakil yaptıım kabul olmuyo 2. hafta başladım gidip gelmek çok zor oluyo evime yakın sağlık var ama puanı yuksek olur mu ? veyatta ticaret olur mu ? bilgilendirirseniz sevinirim

 • 27 Eylül 2014 tarihinde sedat tarafından

  arkadaşlar ben 9. sınıf öğrencisiyim lisem uzak bi okula çıktı nakil istiyorum ama nakil başvurunuz devam ediyor dio ne yapmalıyım ?

 • 07 Ekim 2014 tarihinde Anonim tarafından

  Arkadaşlat bn 10 snıf EML de okuyorum ve Uşak sipor lisesine gidebilirmiyim Acıl cawap yazn Lütfen…

 • 09 Kasım 2014 tarihinde seray tarafından

  ya ben anadolu lisesindeyim ama sağlık meslek lisesine gitmeyi aşırı dercede istiyorum.burdakı dersler bana agır geldi ve hiçbişi yapamıyorum ne yapacagım bılmıyorum sağlık meslekten hemsire olmak istiodum ama artık hemsire yardımcısı olunuyormuş oda galıba hizmetçi gibi bişiymiş sağlık meslek lisesinde okuyorsanız lutfen bılgı verirmisiniz guzelmi iyimi nasıl ne olunuyomuş rehber ogretmenı kesin bir bilgi vermiştir sizlere lütfen yardım edin !

 • Yorum Yaz
  İsim :
  Yorum :