Lise Nakil İşlemleri 2014-2015

Perşembe, 3 Nisan 2014, 14:03 | Eğitim | 25 Yorum |
by admin
Sponsorlu bağlantılar
Lise Nakil İşlemleri 2013-2014

Lise Nakil İşlemleri 2013-2014

(1) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu, Anadolu öğretmen ve Anadolu imam-hatip liselerine nakil ve geçişler;
a) Okulların her birinin kendi arasında her sınıf seviyesinde,
b) Okullar arasında onuncu sınıfın sonuna kadar,
c) Bu okulların dışındaki diğer okullardan bu okullara onuncu sınıfın sonuna kadar
Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.
(2) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişler;
a) Okulların her birinin kendi arasında veya okullar arasında alan/dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde, alan/dal bulunmaması hâlinde 10 uncu sınıfta alan, 11 inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek, birinci dönem sonuna kadar,
(b) Bu okulların dışındaki diğer okullardan bu okullara; dokuzuncu sınıfta sürekli,
onuncu sınıfta ise birinci dönem sonuna kadar
Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.
(3) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla birlikte özel yetenek, mülakat, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okullar ile Anadolu sağlık meslek liselerine diğer ortaöğretim kurumlarından nakil ve geçiş yapılmaz.
(4) Bu okullara, akşam lisesinden, açık öğretim lisesinden, mesleki açık öğretim lisesinden ve herhangi bir puan kullanmaksızın öğrenci alan okullardan nakil ve geçiş yapılmaz.
(5) Askeri lise ve polis kolejlerinden mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu dışındaki diğer okullara nakil ve geçişlerde nakil ve geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla birinci fıkranın (b) bendi, mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişlerde ise ikinci fıkranın (b) bendi hükümleri uygulanır.
(6) Özel ortaöğretim kurumlarından resmî ortaöğretim kurumlarına nakil ve geçişler program uyumuna ve nakil şartlarına göre yapılır.

Kontenjan belirleme, başvuru ve değerlendirme
(1) a) Ortaöğretime yerleştirme puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, açık kontenjan bulunması halinde öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.
b) (a) bendine göre yapılan nakillerden sonra açık kontenjan bulunması halinde, öğrenciye bakmakla yükümlü anne veya babası ölen ya da 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ikameti geçici olarak değiştirilmek zorunda kalınan öğrencilerin nakilleri, bu halin ortaya çıkmasından itibaren üç ay içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere, ikamet adresinin bulunduğu yerdeki, yoksa en yakın yerleşim yerinde bulunan aynı türden okullardan birine taban puan şartı aranmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılır. Bu çerçevede nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, okulun nakle esas taban puan belirlenmesinde dikkate alınmaz.
(2) Sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar; yargı kararına bağlı gelenler, şehit veya gazi çocukları ile yurtdışından gelen öğrenciler hariç olmak üzere şube öğrenci sayısı fen, sosyal bilimler, Anadolu sağlık meslek liselerinde 30’u diğer okullarda 34’ü geçmeyecek şekilde belirlenir.
(3) Okulların taban puan ve açık kontenjanları e-Okul sisteminde ilan edilir.
(4) Nakil ve geçiş başvurusu, veli tarafından her ayın son haftası mesai saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılır. Öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde başvurusu okul müdürlüğünce naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilir.
(5) e-Okul sistemi üzerinden alınan nakil başvuruları, ilgili okul müdürlüğünce takip eden ayın ilk iş günü içerisinde değerlendirilir. Değerlendirmeyle ilgili tutanak, e-Okul sistemi üzerinden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir ve öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-Okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden bildirilir. Öğrenciye ait veriler, e-Okul sistemi üzerinden alınır.
(6) Nakil şartlarının taşınması durumunda hazırlık sınıfından 9 uncu sınıfa, 9 uncu sınıftan hazırlık sınıfına içinde bulunulan öğretim yılının Kasım ayının son iş gününe kadar nakil yapılabilir.
(7) Hazırlık sınıfı bulunmayan okulların ara sınıflarından hazırlık sınıfı bulunan okulların ara sınıflarına nakil şartlarıyla birlikte yeterlilik sınavına bağlı olarak nakil yapılır. Nakil şartlarına uygun olarak nakli yapılan öğrenciler bir hafta içerisinde bulundukları sınıf seviyesi dikkate alınarak bu Yönetmelik kapsamında yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavda başarısız olanların nakilleri iptal edilir.
(8) Naklen gidilmek istenilen okulda birinci yabancı dil farklı ise, nakil şartlarının taşınması durumuna bağlı olarak, öğrenci velisinin yazılı isteği doğrultusunda yabancı dil değişikliği yapılarak nakil gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin yabancı dil seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisiyle işbirliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.
(9) Bu madde kapsamında yapılan nakillerde, nakil şartlarının eşitliği hâlinde yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilir.

Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi Nakil İşlemleri İle İlgili Sorularınızı Bize Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar

25 responses to "Lise Nakil İşlemleri 2014-2015"

 1. boran diyor ki:

  yılda kaç tane nakil hakkımız var ?

 2. liseli diyor ki:

  Arkadaşlar ben lise 1 de okuyorum ve nakil yapmam lazım burada yönetmeliğin belirledigi tarihlerde yapılabilir yazıyor bu belirtilen tarihler ne zaman bilginiz varmı ?

 3. yıldız diyor ki:

  9. sınıf öğrencisiyim meslek lisesine gidiyorum sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum geçebilrmiyim

 4. Kullanıcı Adı diyor ki:

  Beeyler AcİL Cvp Bekliyorum . özel sağlık meslek lisesi nakil işlemleri ne zaman açılıyor kapalıymış ne zaman açılacağına dail bilgisi olan varsa acil yazsın lütfen lütfen lütfen….

 5. buse diyor ki:

  384.100 puanım 384.400 puanlı liseye gidebilirmiyim ?

 6. hilal diyor ki:

  ben 9.sınıf eml de okuyorum anadoluya geçiş varmı ?

 7. mustafa diyor ki:

  özel sağlık meslek lisesinden düz sağlık meslek lisesi yada Anadolu lisesine geçiş şartları neler?

 8. seval diyor ki:

  mrb ben seval 10.sınıfa gıdıyorum 2.donemdeyım okulumuz anadou oldu ama bız duz olarak devam edıyoruz. saglık meslege gecıs yapmak ıstıyorum puanım bır saglıga ytecek kadar var gecıs yapabılırmıyım boyle bır hakkım varmı..lutfen bılen varsa cevaplasın..

 9. Mustafa diyor ki:

  ben 10. Sınıf düz imam hatipteyim 2. Dönem in başlayalı 3 hafta oldu başka şehre geçiş var mi

 10. yakup diyor ki:

  anadolu lisesinden saglik meslege niy gecis yok

 11. umut diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi 10. sınıf öğrencisiyim.malatyada okuyorum 11. ve 12. sınıfa bursada devam etmek istiyorum. mümkün mü???? (acil)

 12. mehmet ali diyor ki:

  şimdi ben antalyadan yaşıyordum istanbula yerleşmem gerekdi 10. sınıfım sbs puanım 398 özel okulda okuyordum 10. sınıfın 2. dönemı istanbulda bır anadolu lısesıne gecmek ıstıyorum 400 puanlı bır anadolu lısesı var kontenjanıda var gidebilirmiyim 398 puanla 2 puanın hesabı yapılırmı ?

 13. berru diyor ki:

  Anadolu lisesinde okuyorum ama saglik meslek lisesine gecmek istiyorum mumkun mudur ?

 14. Anonim diyor ki:

  sbs iptal diyorlar ama gelişme yokmu ? öroncilerin kakları yenmesin busene öyleoldu hakları aransın artık rıca ediyorum…

 15. kemal diyor ki:

  bende ayni esra gibi düşünüyorum

 16. esra diyor ki:

  arkadaşlar ben 9.sınıfa gıdıyorum.meslek lisesine gidiyoruma ama saglık lısesıne gisiyorum acba birinci dönemden degiştirmek mümkünmü lütfen bilen birisi varsa cevaplasın.

 17. ezgi diyor ki:

  naklini aldırmak zorunda kalan bi öğrenci tekrar eski okuluna dönebilirmi

 18. esra diyor ki:

  arkadaşlar ben 10.sınıfa gidiyorum ama okulumu hiç sevmiyorum 11.sınıfta okul değiştirme hakkımız var mı?

 19. magdur diyor ki:

  sbs tekrar incelensin katı kurallar olmasın!bi üst tercih hakkı dogsun

 20. simay diyor ki:

  kanunlar degişsin inşallah ben nakil olurum alan aynı fakat ilçeden ile geçmek istiyorum.sbs tekrar incelensin

 21. magdur diyor ki:

  katı kuarallar yüzünden birçok ögrenci magdur. degişmez kanunlar olmasın hastalık durumunda ögrenci nakil işlemleri olsun insanları süründürmeyin her sene liseler arası geçiş bu kadar agır şartlarda degildi neden bu sene böyle haksızlık sbs tekrar incelensin ve üst tercih haklarıda dogsun!!!

 22. buse diyor ki:

  11. Sınıfta okul değiştirmek mümkün mü acaba

 23. furkan diyor ki:

  arkadaşlar ben 10 sınıf.eml elektrik öğrencisiyim ilk dönemin bitmesine 3 hafta var.ve ben düz liseye veya tml ye geçmek istiyorum acaba böyle bir şey mümkünmü???

uyari

Wiki Hakkında Yorumlar