Lise Nakil İşlemleri 2014-2015

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...
Lise Nakil İşlemleri 2013-2014

Lise Nakil İşlemleri 2013-2014

(1) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu, Anadolu öğretmen ve Anadolu imam-hatip liselerine nakil ve geçişler;
a) Okulların her birinin kendi arasında her sınıf seviyesinde,
b) Okullar arasında onuncu sınıfın sonuna kadar,
c) Bu okulların dışındaki diğer okullardan bu okullara onuncu sınıfın sonuna kadar
Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.
(2) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişler;
a) Okulların her birinin kendi arasında veya okullar arasında alan/dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde, alan/dal bulunmaması hâlinde 10 uncu sınıfta alan, 11 inci sınıfta aynı alanda dal değiştirerek, birinci dönem sonuna kadar,
(b) Bu okulların dışındaki diğer okullardan bu okullara; dokuzuncu sınıfta sürekli,
onuncu sınıfta ise birinci dönem sonuna kadar
Yönetmelikte belirtilen süre içerisinde yapılır.
(3) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla birlikte özel yetenek, mülakat, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okullar ile Anadolu sağlık meslek liselerine diğer ortaöğretim kurumlarından nakil ve geçiş yapılmaz.
(4) Bu okullara, akşam lisesinden, açık öğretim lisesinden, mesleki açık öğretim lisesinden ve herhangi bir puan kullanmaksızın öğrenci alan okullardan nakil ve geçiş yapılmaz.
(5) Askeri lise ve polis kolejlerinden mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu dışındaki diğer okullara nakil ve geçişlerde nakil ve geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla birinci fıkranın (b) bendi, mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişlerde ise ikinci fıkranın (b) bendi hükümleri uygulanır.
(6) Özel ortaöğretim kurumlarından resmî ortaöğretim kurumlarına nakil ve geçişler program uyumuna ve nakil şartlarına göre yapılır.

Kontenjan belirleme, başvuru ve değerlendirme
(1) a) Ortaöğretime yerleştirme puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, açık kontenjan bulunması halinde öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması kaydıyla puan üstünlüğüne göre yapılır.
b) (a) bendine göre yapılan nakillerden sonra açık kontenjan bulunması halinde, öğrenciye bakmakla yükümlü anne veya babası ölen ya da 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ikameti geçici olarak değiştirilmek zorunda kalınan öğrencilerin nakilleri, bu halin ortaya çıkmasından itibaren üç ay içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere, ikamet adresinin bulunduğu yerdeki, yoksa en yakın yerleşim yerinde bulunan aynı türden okullardan birine taban puan şartı aranmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılır. Bu çerçevede nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, okulun nakle esas taban puan belirlenmesinde dikkate alınmaz.
(2) Sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar; yargı kararına bağlı gelenler, şehit veya gazi çocukları ile yurtdışından gelen öğrenciler hariç olmak üzere şube öğrenci sayısı fen, sosyal bilimler, Anadolu sağlık meslek liselerinde 30’u diğer okullarda 34’ü geçmeyecek şekilde belirlenir.
(3) Okulların taban puan ve açık kontenjanları e-Okul sisteminde ilan edilir.
(4) Nakil ve geçiş başvurusu, veli tarafından her ayın son haftası mesai saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılır. Öğrencinin nakil şartlarını taşıması hâlinde başvurusu okul müdürlüğünce naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne e-Okul sistemi üzerinden iletilir. Onay veya ret işlemi nakil istenilen okul müdürlüğünce e-Okul sistemi üzerinden gerçekleştirilir.
(5) e-Okul sistemi üzerinden alınan nakil başvuruları, ilgili okul müdürlüğünce takip eden ayın ilk iş günü içerisinde değerlendirilir. Değerlendirmeyle ilgili tutanak, e-Okul sistemi üzerinden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir ve öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-Okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden bildirilir. Öğrenciye ait veriler, e-Okul sistemi üzerinden alınır.
(6) Nakil şartlarının taşınması durumunda hazırlık sınıfından 9 uncu sınıfa, 9 uncu sınıftan hazırlık sınıfına içinde bulunulan öğretim yılının Kasım ayının son iş gününe kadar nakil yapılabilir.
(7) Hazırlık sınıfı bulunmayan okulların ara sınıflarından hazırlık sınıfı bulunan okulların ara sınıflarına nakil şartlarıyla birlikte yeterlilik sınavına bağlı olarak nakil yapılır. Nakil şartlarına uygun olarak nakli yapılan öğrenciler bir hafta içerisinde bulundukları sınıf seviyesi dikkate alınarak bu Yönetmelik kapsamında yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavda başarısız olanların nakilleri iptal edilir.
(8) Naklen gidilmek istenilen okulda birinci yabancı dil farklı ise, nakil şartlarının taşınması durumuna bağlı olarak, öğrenci velisinin yazılı isteği doğrultusunda yabancı dil değişikliği yapılarak nakil gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin yabancı dil seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisiyle işbirliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.
(9) Bu madde kapsamında yapılan nakillerde, nakil şartlarının eşitliği hâlinde yaşı küçük olan öğrenciye öncelik verilir.

Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Lisesi Nakil İşlemleri İle İlgili Sorularınızı Bize Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. seray dedi ki:

  ya ben anadolu lisesindeyim ama sağlık meslek lisesine gitmeyi aşırı dercede istiyorum.burdakı dersler bana agır geldi ve hiçbişi yapamıyorum ne yapacagım bılmıyorum sağlık meslekten hemsire olmak istiodum ama artık hemsire yardımcısı olunuyormuş oda galıba hizmetçi gibi bişiymiş sağlık meslek lisesinde okuyorsanız lutfen bılgı verirmisiniz guzelmi iyimi nasıl ne olunuyomuş rehber ogretmenı kesin bir bilgi vermiştir sizlere lütfen yardım edin !

 2. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlat bn 10 snıf EML de okuyorum ve Uşak sipor lisesine gidebilirmiyim Acıl cawap yazn Lütfen…

 3. sedat dedi ki:

  arkadaşlar ben 9. sınıf öğrencisiyim lisem uzak bi okula çıktı nakil istiyorum ama nakil başvurunuz devam ediyor dio ne yapmalıyım ?

 4. seyma dedi ki:

  arkadaşlar ben 9.sınıf öğrencisiyim kadiköyde oturuyorum bana bu yıl 2014 2015 çayırova güzeltepe fevzi çakmak anadolu lisesi çıktı ilk hafta gitmedim nakil yaptıım kabul olmuyo 2. hafta başladım gidip gelmek çok zor oluyo evime yakın sağlık var ama puanı yuksek olur mu ? veyatta ticaret olur mu ? bilgilendirirseniz sevinirim

 5. kadir dedi ki:

  nakil yaptımak için dilekçe verdim şimdi geri dönmek istiyorum dilekçeyi vereli 2 gun oldu napmalıyım

 6. furkan dedi ki:

  anadolu ögretmen 11. sınıftayım fen lisesine nakil yapacaktım idareciler olmaz dedi ne yapabilirim geçme şansım varmı*

 7. Buse dedi ki:

  Arkadaslar ben 9.sınıfa bu yıl gecicem anadolu lisesini kazandım ama sağlık lisesine gitmek istiyorum nasıl nakil olacam puanım sağlığa tutuyor fakat tercih hatasından anadoluya basliyacam baslamadan sağliğa gecme sansım var mı ?

 8. Emre AYDIN dedi ki:

  Merhabalar ben 11.sınıftan 12.sınıfa geçtim kontenjanlara bakarken 12.sınıf boşluklarına mı 11.sınıf boşluklarına mı bakmam gerekiyor ? Hiç bir okulda 12.sınıf kontentajnı göremedim 0 bile yazmıyor ayrıca 1 okulda gördüm ondada 33 yazıyor anlamadım tam olarak.

 9. mehmet dedi ki:

  benim puANIM 445 ama 465 lk liseye nakil olmak istiyorum boş kontejanıda var girebilirmiyim

 10. ada dedi ki:

  2013 sbs puanim 290 bi anadolu lisesine yerlestim 10 . sinifa gectim 62 ortalama ile baska bi anadolu lisesine gecis yapmak istiyorum o anadolu liseside 298 le aliyo kontenjanda acik varsa gecebilir miyim nakil gerceklesr mi acaba ? acil lutfen cevap yazin

 11. Damla dedi ki:

  anadolu lisesinden farklı bir anadolu lisesine geçmek istiyorum fakat ailem benimle birlikte taşınmıycak orda teyzemlerde klıcam mümkünmü nakil

 12. betül anaç dedi ki:

  arkadaşlar ben imam hatip lisesi 10. sınıf öğrencisiyim endüstriye geçiş yapabilir miyim ve de nakiller ne zaman başlıyor bir bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun

 13. BeSA dedi ki:

  Ben 11.sınıfa geçeceğim ve imam hatip lisesinden anadolu lisesine nakil işlemi başlattık bunu iptal edip başka bir okula geçiş için işlem başlatabilir miyiz ?

 14. lise dedi ki:

  Bn 9.sinif anadolu lisesi öğrencisiyim ama sağlık meslek lisesine nakil istiyorum bu mümkün mu

  1. ıraz dedi ki:

   harikaydı çok tşkkürler

 15. Barış dedi ki:

  Ben anadolu lisesinde 11. Sınıf öğrencisiyin eşit ağırlıkçıyım. Düz liseye geçiş yapmak istiyorum bunun mümkünatı var mı?

  1. Anonim dedi ki:

   geçiş hakkıvar

 16. enes dedi ki:

  Benim puanim 370 bilgisayarda okuyordum 9.sinifin 2.doneminde duz imam hatipe gectim simdi 10.sinifim tekrar eski okuluma gitmek istiyorum okul bitesiye yakin beni alirlar mi ve duzden anadoluya gecis var mi..

 17. em dedi ki:

  Ben anadolu lisesindeyim 9.sınıf puanım yetiyor kontejan da boş acaba anadolu sağlık meslek lisesine geçebilir miyim acil cevap yazın lütfen

  1. Anonim dedi ki:

   benim bildiğim sağlıktan geçiliyo anadoluya

 18. emine dedi ki:

  Anadolu lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş olur mu?

 19. boran dedi ki:

  yılda kaç tane nakil hakkımız var ?

 20. liseli dedi ki:

  Arkadaşlar ben lise 1 de okuyorum ve nakil yapmam lazım burada yönetmeliğin belirledigi tarihlerde yapılabilir yazıyor bu belirtilen tarihler ne zaman bilginiz varmı ?

 21. yıldız dedi ki:

  9. sınıf öğrencisiyim meslek lisesine gidiyorum sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum geçebilrmiyim

 22. Kullanıcı Adı dedi ki:

  Beeyler AcİL Cvp Bekliyorum . özel sağlık meslek lisesi nakil işlemleri ne zaman açılıyor kapalıymış ne zaman açılacağına dail bilgisi olan varsa acil yazsın lütfen lütfen lütfen….

 23. buse dedi ki:

  384.100 puanım 384.400 puanlı liseye gidebilirmiyim ?

  1. Anonim dedi ki:

   Evet yer varsa gidebilirsiniz

 24. hilal dedi ki:

  ben 9.sınıf eml de okuyorum anadoluya geçiş varmı ?

 25. mustafa dedi ki:

  özel sağlık meslek lisesinden düz sağlık meslek lisesi yada Anadolu lisesine geçiş şartları neler?

 26. seval dedi ki:

  mrb ben seval 10.sınıfa gıdıyorum 2.donemdeyım okulumuz anadou oldu ama bız duz olarak devam edıyoruz. saglık meslege gecıs yapmak ıstıyorum puanım bır saglıga ytecek kadar var gecıs yapabılırmıyım boyle bır hakkım varmı..lutfen bılen varsa cevaplasın..

 27. Mustafa dedi ki:

  ben 10. Sınıf düz imam hatipteyim 2. Dönem in başlayalı 3 hafta oldu başka şehre geçiş var mi

 28. yakup dedi ki:

  anadolu lisesinden saglik meslege niy gecis yok

 29. umut dedi ki:

  ben ticaret meslek lisesi 10. sınıf öğrencisiyim.malatyada okuyorum 11. ve 12. sınıfa bursada devam etmek istiyorum. mümkün mü???? (acil)

 30. mehmet ali dedi ki:

  şimdi ben antalyadan yaşıyordum istanbula yerleşmem gerekdi 10. sınıfım sbs puanım 398 özel okulda okuyordum 10. sınıfın 2. dönemı istanbulda bır anadolu lısesıne gecmek ıstıyorum 400 puanlı bır anadolu lısesı var kontenjanıda var gidebilirmiyim 398 puanla 2 puanın hesabı yapılırmı ?

 31. berru dedi ki:

  Anadolu lisesinde okuyorum ama saglik meslek lisesine gecmek istiyorum mumkun mudur ?

 32. Anonim dedi ki:

  sbs iptal diyorlar ama gelişme yokmu ? öroncilerin kakları yenmesin busene öyleoldu hakları aransın artık rıca ediyorum…

 33. kemal dedi ki:

  bende ayni esra gibi düşünüyorum

 34. esra dedi ki:

  arkadaşlar ben 9.sınıfa gıdıyorum.meslek lisesine gidiyoruma ama saglık lısesıne gisiyorum acba birinci dönemden degiştirmek mümkünmü lütfen bilen birisi varsa cevaplasın.

  1. büşra dedi ki:

   mümkün.Nakil ile yapman lazım ama baya bi uğraştırıcı

 35. ezgi dedi ki:

  naklini aldırmak zorunda kalan bi öğrenci tekrar eski okuluna dönebilirmi

 36. esra dedi ki:

  arkadaşlar ben 10.sınıfa gidiyorum ama okulumu hiç sevmiyorum 11.sınıfta okul değiştirme hakkımız var mı?

  1. efe dedi ki:

   ben anadolu lisesinden meslek lisesine gecebilirmiyim

 37. magdur dedi ki:

  sbs tekrar incelensin katı kurallar olmasın!bi üst tercih hakkı dogsun

 38. simay dedi ki:

  kanunlar degişsin inşallah ben nakil olurum alan aynı fakat ilçeden ile geçmek istiyorum.sbs tekrar incelensin

 39. magdur dedi ki:

  katı kuarallar yüzünden birçok ögrenci magdur. degişmez kanunlar olmasın hastalık durumunda ögrenci nakil işlemleri olsun insanları süründürmeyin her sene liseler arası geçiş bu kadar agır şartlarda degildi neden bu sene böyle haksızlık sbs tekrar incelensin ve üst tercih haklarıda dogsun!!!

 40. buse dedi ki:

  11. Sınıfta okul değiştirmek mümkün mü acaba

  1. ceren dedi ki:

   11. sınıfta okul değiştirmek mümkün değil.

 41. furkan dedi ki:

  arkadaşlar ben 10 sınıf.eml elektrik öğrencisiyim ilk dönemin bitmesine 3 hafta var.ve ben düz liseye veya tml ye geçmek istiyorum acaba böyle bir şey mümkünmü???

BİR YORUM YAZ
Genel