İslamiyetin doğuşu ve yayılması

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

İslamiyetin doğuşu ve yayılması

İslamiyetin doğuşu ve yayılması

İslamiyetin doğuşu ve yayılması hakkında kısaca bilgi

ARABİSTAN’DA VII. YY’DA İslamiyet’in doğuşu, Musevilik ve Hristiyanlık’tan sonra tek tanrılı din geleneğinin yerleşmesini sağlamıştır.

Ama belki bundan da önemlisi, eski Doğu dünyasında ve Akdeniz’de yarattığı siyasal ve kültürel çalkantılarla, insanlık tarihinin en önemli olgularından biridir.

Hz. Muhammed, o güne kadar çoğu göçebe ve birbirine rakip kabileler veya kent devletleri halinde yaşayan Araplara, Arapça olarak kendisine indirilen Kuran aracılığıyla, ahlaki, toplumsal, hukuki ve bir ölçüde politik bir değerler sistemi kazandırdı. Hz. Muhammed’in getirdiği değerler, toplum (ümmet) dayanışmasını öne çıkararak Müslümanları birbirleriyle kaynaştırıyordu.

Hz. Muhammed’in İslamiyet’i Mekke’de yayma çabaları, Kureyşliler’in sert tepkisiyle karşılaştı. Baskılar karşısında Hz. Muhammed ve taraftarları 622’de Medine’ye göç etti. Medine’de bir siyasi önder kişiliğiyle ortaya çıkan Hz. Muhammed, gerek ikna, gerek kutsal savaş (cihad) yoluyla İslamiyet’i geniş kesimlere yaydı. Kureyşlilerin direnişi Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarında kırdıktan sonra 630’da Mekke’ye girdi ve Kabe’yi putlardan temizledi. 632’de öldüğünde, İslam devletinin temelleri atılmış ve İslamiyet hemen hemen Arabistan Yarımadası’nın tümüne yayılmıştı.

İslam dinini yaymak için Hz. Muhammed’in başlattığı cihat geleneğini halifeleri de sürdürdüler. Ebubekir, Ömer ve Osman zamanında İslam egemenliği Mezopotamya’ya, İran’ın büyük bir bölümüne (637), Filistin (636640), Suriye ve Mısır’a, ayrıca Trablus’a kadar yayıldı. Halife Ali döneminde İslam toplumunun siyasi birliği bozuldu. Bir iç savaşın ardından iktidara gelen Emeviler (661-750) sınırlarını daha da genişleterek doğuda Çin’in uç noktalarına, batıda ise Adas Okyanusu’na dayandılar. Kuzey Afrika ile İspanya’yı sistemli bir biçimde fethettikten (711714) sonra Pireneler’i aşarak Galya’ya kadar ilerlediler. Bu büyük imparatorluğu Emevilerden miras alan Abbasiler ise (750-1258) bazı eyaletlere yarı bağımsızlık tanıdılar ve diğer bölgelerin bölünmesine seyirci kaldılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel