Bu yenisi

Günlük Yaşantımızda Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Unuttuk Mu (Kısa Kompozisyon)

İnsanlar hayatta kaldıkları süre boyunca ufak ve küçük şeylerle de mutlu olabilirler. Bu yazımızda günlük yaşantımızda küçük şeylerle mutlu olmanın yolları hakkında keyifli bir kompozisyon paylaşıyoruz. Mutlu olmak için neler yapmalıyız? Yoksa mutlu olmayı unuttuk mu? Sizler de bu metinle ilgili görüşlerinizi dile getirebilir, beğendiğiniz makaleleri aşağıda ki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

günlük yaşantımızda küçük şeylerden mutlu olmayı unuttuk mu

Küçük şeylerle mutlu olamıyoruz. Gözlerimiz hep yükseklerde. Namaz kılıyoruz. Günlük ibadetlerimizi yapıyoruz. Güzel dinimizin dünya hayatını bir oyun eğlenceden ibaret olduğunu vurgulayışını ve çeşitli ayetlerle tasvir edişini okuyoruz. Dünyalık mevzularda kendimizden alttakileri ahiretlik mevzularda Allah’ın muttaki kullarını örnek almamız gerektiğini biliyoruz.

Bir doyumsuzluktur gidiyor. Hamd eden insanların sayısı azaldı. Veya biz öyle olduğumuz ve bizim çevremizdeki insanlar öyle olduğu için böyle bir değerlendirme yapıyor da olabiliriz. Şunum yok bunum yok. Ah bir de şu sahibi bu sahibi olsaydım, gözlerim dünyadan açık gitmezdi o zaman, diyenleri duyuyorum da dünyaya geliş gayesinden uzaklaşmış olmak düşündürüyor beni.

Dünyada hala açlıktan ölen insanların olduğunu bilmek acı geliyor bana. Öbür taraftan da tokluktan ölenleri duyunca şaşıyorum. Kilo almak için harcıyoruz, kilo vermek için harcıyoruz. Kendi hayatımızı değil bizi başkalarının görmek istediği hayatı yaşıyoruz. İşte böyle geçip gidiyor hayat. Küçük şeylerle mutlu olamıyoruz.

Akşam çocuklarıyla bir sofrada Allah’ın verdiklerini baş başa cıvıl cıvıl bir ortamda yemek mutlu etmiyor çoğumuzu. Sıcak bir yatak, üstünden su almayan bir çatı, üşütmeyen bir ev yetmiyor mutlu olmaya. Hiç eğitim almayan insanlar mutlu oluyor da ömürlerini öğrenmeye adayanlar mutlu olamıyor. Bir makamı, mevkisi, malı mülkü olmayanlar mutlu oluyor da firavun gibi makamı Karun gibi malı olanlar mutluluk iksirinden içemiyor. Bir çoğumuzun mutlu oluruz deyip özlemini çektiğimiz yatlarda, katlarda, süit odalarda yaşayanlarda mutlu değil bir taraftan. Mutlu olacağım diye bir hiçin arkasından koşup dururken bitiveriyor hayat.

Elimizdekilerle mutlu olmasını bilelim. Onları kaybetmeden değer vermeyi öğrenelim. Sonra giden dönmüyor ve biz hayıflandığımızla kalıyoruz. Bazen bir sıcak çorba mutlu etsin bizi, bazen bir tebessüm ısıtsın içimizi, bazen çektiğimiz sıkıntıların bile bir nimet olduğunun farkına varalım. Hayata gülümseyelim. Küçük şeylerle de mutlu olmayı öğrenelim.

16 Comments on Günlük Yaşantımızda Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Unuttuk Mu (Kısa Kompozisyon)

  1. 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

    • 34 kere gülmek yetmez gözünü kamaştırırken gülmek yeter teşekürler ben de bunu öğrenmeye çalışıyordum

Leave a Reply

Your email address will not be published.