Fransız İhtilali Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

Bu yazımızda tarihin önemli olaylarından biri olan Fransız İhtilali’nin Osmanlı Devletine Etkileri hakkında kısaca ve özet bilgiler aktaracağız. Konu hakkında ki sorularınızı hemen alt kısımda ki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

fransız ihtilali osmanlı devletini nasıl etkilemiştir

Fransız İhtilalinin Osmanlı Devleti’ne Etkileri: Fransız ihtilali sonucunda, bazı yeni devletler kurulurken, bazı büyük devletler parçalandı. Osmanlı Devleti, Avusturya-Macaristan, en olumsuz etkilenen devletler oldu. Zira özellikle Osmanlı Devleti çok uluslu bir imparatorluk durumundaydı ve milliyetçilik fikrinin etkisiyle gayrimüslim Osmanlı halkı milliyetçilik yönünde ayaklanmalara başladı. İhtilalin en önemli mesajı “milletlerin kendi kaderini kendisinin belirlemesi” prensibi milletlerarası camiaya yerleşti.

büyük devletler Osmanlı’nın içişlerine müdahale ediyorlar ve her taraftan Osmanlıyı çökertmeye çalışıyorlardı. 1839 Tanzimat Fermanı ve daha sonra Avrupalı devletlerin baskıları sonucunda, 1856 yılında ilan edilen Islahat Fermanıyla gayrimüslim tebaya çok geniş haklar veriliyordu. ancak asıl amaç gayrimüslimlere hak verilmesi değil, Osmanlı Devleti’ni tamamen parçalamaktı.

Çeşitli ırkları, farklı dinlere mensup milletleri bünyesinde barındıran Osmanlı Devleti için milliyetçilik akımı gerçek bir felaket olmuştur. Avrupalı devletlerin baskıları sonucunda Osmanlı Devleti her tarafında isyanların başladığı, her devletin müdahalesinin olduğu bir devlet haline gelmişti. Tüm planlar Osmanlı’yı parçalamak için yapılıyordu.

-1804 tarihinde Sırplar isyan etmişlerdir.

-1821′de Rumlar ayaklanması sonucu 1830 yılında Yunanistan bağımsız olarak bir devlet kurmuştur.

-1878′de Ruslarla imzalanan Berlin Antlaşması sonucu Sırbistan, Karadağ, Romanya da bağımsız oldu

-1908 II. Meşrutiyet döneminde Avusturya-Macaristan, Bosna-Hersek’i topraklarına kattı. aynı dönemde Bulgaristan da bağımsız oldu.

-Balkan Savaşları sırasında Arnavutluk da bağımsızlığını ilan etti. Arnavutluk, Osmanlı’dan bağımsız olan son Balkan Devleti oldu.

Sonuç olarak 1789’da ortaya çıkan milliyetçilik akımlarıyla ilgilenmeyen Osmanlı bu akımdan en çok zarar gören devlet olmuştur. 1922 yılına gelindiğinde artık Osmanlı Devleti tamamen parçalanmış, yeni milletler, yeni devletler ortaya çıkmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel