Evlilik Tazminatı Dilekçe Örneği

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...
Evlilik Tazminatı Dilekçe Örneği

Evlilik Tazminatı Dilekçe Örneği

İş Kanunu’na göre; kadın işçiler, evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilir. Kıdem tazminatı alabilmek için de işçinin işyerinde en az 1 yıl çalışmış olması gerekir. Şu anda 1 yılı doldurduğunuzdan evlilik için ayrılırsanız tazminat alırsınız. Kanun, işverene bunu kabul etmeme gibi hak tanımamakta. Siz bu dilekçeyi verdiğiniz andan itibaren işten ayrılıp tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Dilekçenizi “Evlilik nedeniyle iş sözleşmemi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 120. maddesi gereğince yürürlükte olan 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14 maddesi hükümlerine göre feshediyorum. Kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesini arz ederim” şeklinde yazabilirsiniz.

İşveren, size “2 yıl başka bir yerde çalışmaz” şeklinde bir kağıt imzalatamaz, bunun yasal bir geçerliliği olmaz. İşten ayrılıp ertesi gün ya da ertesi hafta başka bir işyerinde tekrar çalışmaya başlarsanız, bu kötü niyet olarak kabul edileceğinden işveren isterse dava yoluyla ödediği tazminatı geri alabilir. Başka bir işyerinde tekrar çalışabilmek için makul bir sürenin geçmesinde yarar var.

Evlilik Tazminatı Dilekçe Örneği

……….. İlgili Kurum

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun …….. numarasında işlem gören işyerinizde ……. tarihinden itibaren çalışmaktayım.

Evlilik nedeniyle iş sözleşmemi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 120. maddesi gereğince yürürlükte olan 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14 maddesi hükümlerine göre feshediyorum.

Kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesini arz ederim

Tarih İsim Soyisim İmza

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılma Ve Tazminat Dilekçe Örneği Hakkında Sorularınızı Aşağıda Ki Kutucuktan Sorun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. misafir dedi ki:

  merhaba bende evlilik dolayısıyla işten ayrılacağım fakat benim içeride daha kullanabileceğim 15 günlük yıllık iznim var dilekçeyi yazarken bunu da belirtmem gerekir mi

 2. 59inci dedi ki:

  merhaba;özel sektörde çalışıyorum.2. yılım 08.05.2014de doluyor nikah tarihim 09.05.2014 nikahtan sonra kıdem tazminatımı alabilmem için ne yapmam gerekir ve nikahtan sonra istifa dilekçesi yazarsam ihbar süresi çalışma gibi bir zorunluluğum olur mu?yardımınızı bekliyorum.

  1. umutlu dedi ki:

   Merhaba,
   İstifa dilekçesi ve evlilik nedeniyle iş akdinin feshi farklı konular. Tazminat alabilmeniz için yukarıda yazan dilekçe örneğiyle beraber evlilik cüzdanı fotokopisinde istiyorlar. O yüzden dilekçenizi nikahtan sonra vermeniz daha iyi olur diye düşünmekteyim. Bende bu sebepten dolayı işimi bırakacağım. Şuana kadar okuduğum yazılarda evlilik cüzdanı fotokopisinin olmasını gerekiyor, bu yüzden ben nikahı düğün günümden önce yapacağım. Ayrıca bazı yerlerde noter kanalıyla dilekçenizi iş yerine verin diyorlar. Tazminatınızı dışarıda bir muhasebeciye hesaplatmanızı da öneriyorum.

BİR YORUM YAZ
Genel