Elektroniğin Hayatımızda Ve Yaşantımızda Ki Yeri

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

ELEKTRONİK HER ALANA GİRDİ. KAPILAR KENDİ KENDİNE AÇILMAKTA, ALICILARIMIZ RADYO DALGALARINI MÜZİĞE DÖNÜŞTÜRMEKTE VE HESAP MAKİNELERİMİZ EN KARMAŞIK İŞLEMLERİ SANİYENİN BELİRLİ BİR KESRİNDE YAPMAKTADIR.

Günlük yaşamımızın hemen her anında ve her yerinde bulunan elektronik sistemler, farklı işlevleri olan üç kesimden oluşur.

Alıcı, bir fiziksel büyüklüğü gerilim veya elektrik akımına dönüştürür: bir mikrofon, sesli basınç değişimini gerilim değişimine, ses kayıt cihazının okuma kafası değişken bir mıknatıslanmayı akıma, bir fotoelektrik hücre aydınlanma farkını gerilime çevirir. Yükseltme kesimi her zaman tranzistorlar ve işlemsel yükselteçler içerir ve genliği genellikle zayıf olan elektriksel büyüklükleri işler; bunları, bir sonraki kesim olan geri kazanma aşamasında görüntü, ses veya bir başka biçimde (ekran, hoparlör, basit bir elektro ışıl diyot veya bir motoru harekete geçiren röle) yeniden elde etmek için uygun bir duruma getirir. Geri kazanmanın niteliği hiç şüphesiz elektronik düzeneğin gelişmişlik düzeyine bağlıdır ve kullanım alanına göre çok farklı olabilir; bu alanlar, telekomünikasyon, bilişim, sınaî ve tıbbî ölçümle veya « medya » elektroniğidir Sanayinin veya araştırmamı hiçbir sektörü elektronikten vazgeçmeyeceği için, bileşenleri] üretimi ve bunların devreler« bağlanması gelişmiş ülkelerin ekonomisini belirleyen önemi bir unsur konumuna geldi. Bu unsurun payı, bileşenlerin fiyat düştükçe ve bunların kullanılın, yoğunlukları arttıkça büyüye çektir. Yirmi yılda, bir bilgisayar belleğinin fiyatı 100 kere aza lirken, tranzistorunki 1 000 kere azaldı. 1965 yılında yong başına 10 kadar tranzisto kullanılıyordu, günümüzde bu rakam 1 milyona yaklaşmıştır Diğer yandan, bilgisayar teknolojisinde giderek hızlanan minyatürleşme süreci ve fiyatların düşmesi sonucu, bil gisayarlar, artık en küçük işletmelerin bile vazgeçilmez büro donanımları arasında yer almakta ve öğrencilerin masalarında birer hesap makinesi ve hatta çocuk odalarında sıradan birer oyuncak gibi görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel