Avarlar Kimdir? Türk Mü? Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

Avarlar Kimdir? Türk Mü? Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

AVARLAR (Cücenler), önce Asya’da sonra Avrupa’da devlet kuran bir Türk topluluğudur. Çinliler Avarlara «Juan – Junan» diyorlardı.

Avarlar, Büyük Hun imparatorluğunun yıkılmasından sonra, İç Asya’da Hungan’dan Altaylara kadar uzanan ülkelerde büyük bir imparatorluk kurdular (400). Hunlarla ve Yüeçilerle yaptıkları savaşlarda üstün geldiler. Çeşitli ulusları egemenlikleri altına aldılar (420). Fakat başarıları uzun sürmedi. İçte düzenli bir yönetim sağlayamadılar. Kuzey Çin’de Tobaların kurdukları Vey devletinin gelişmesine de engel olamadılar. Tobalar, Avarları ağır yenilgilere uğrattılar. Bununla birlikte Avarlar, VI. yüzyılın ortalarına kadar varlıklarını sürdürdüler.

avarlar

Altayların batı eteklerinde yerleşen ve demir çıkaran Göktürkler Avarlara bağlı idiler. Göktürklerle Avarların arası iyi değildi. Göktürklerin kağanı Bumin Avar hükümdarına, kızı ile evlenmesi önerisinde bulundu. Avar hakanı, bu isteği kabul etmediği gibi, Göktürk kağanının, kendisinin demir dökümcüsü olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Bumin Kağan savaşa hazırlandı ve Avarları ağır bir yenilgiye uğrattı (552). Avar hakanı üzüntüsünden kendini öldürdü. Avarlar, Göktürk’lerin baskısıyla batıya doğru çekilmek zorunda kaldılar.

Avarlar, önlerine çıkan toplulukları yenilgiye uğrattılar. Kafkasların kuzeyinden geçerek aşağı Tuna boylarına geldiler. VI. yüzyılın ikinci yarısında Macaristan’da güçlü bir devlet kurdular. Avarların ilk hükümdarı Bayan Kağan, Eflak ve Boğdan’da oturan Germenleri yendi. Doğu Roma imparatorluğu üzerine akınlar yaptı. Avarlar, Balkan ülkelerinde baskılarını artırdılar. İslavlarla savaştılar. Doğu Roma imparatorluğunu vergiye bağladılar. İstanbul’u kuşattılarsa da bu büyük şehri alamadılar. Avar imparatorluğu, doğuda Karpat dağlarından batıda Alp dağlarına, güneyde Tuna ırmağından kuzeyde Bohemya’ya kadar uzanıyordu. Bu Türk devleti 200 yıldan fazla sürdü. Batıdaki Frank imparatoru Şarlman (Charlemagne) uzun süren şiddetli savaşlardan sonra bu devleti ortadan kaldırdı (799).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel