Asya Kıtası’nın Tarihi

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

Asya Kıtası'nın TarihiTARİH

Asya, çağdaş dünyada sadece kalabalık nüfusuyla bir ağırlığa sahip olmakla kalmamış, insanlığın gelişmesinde de belirleyici bir rol oynamıştır, insanların gündelik hayatında yararlandığı, kullandığı kültürel öğelerin büyük bir bölümü Asya’da geliştirilmiştir.

Yüzlerce yıllık tarih

Asya’da kullanılmış litik aletleri ve kalıntıları ortaya çıkaran son yüzyılın arkeolojik çalışmaları, Asya’da Pleistosen Dönem boyunca insanların atalarının varlığını kanıtladı.

Geride bıraktıkları aletler, insansıların Alt Paleolitik Çağ’dan başlayarak Doğu Akdeniz’de (Filistin, Lübnan, Suriye), Hindistan’da (Keşmir, Madras, Koromandel), Güneydoğu Asya’da (Birmanya, Tayland, Malaysia, Filipinler, Endonezya) ve Uzakdoğu’da (Çin, Japonya) yaşadıklarını göstermektedir. Cava’da, Hindistan’da Soan’ın vadilerinde, Birmanya’da Irrawady ve Çin’de Fen’de bulunan bazı sit alanlan, insanların yaşamasına hep uygun olmuş bölgelerde, Paleolitik Çağ boyunca insanların barındığım kanıtlamaktadır. Daha kuzeyde, Orta Asya’da ve Sibirya’da Baykal Gölü yöresinde yapılan keşifler şimdilik bu derece eski tarihli insan yerleşimine işaret etmemektedir.

Daha az bulunmakla birlikte insan kemikleri de aynı sürece işaret etmekte ve Asya’da insanlığın evriminin belli başlı aşamalarım takip etmeye imkân vermektedir. Archanthropuslar, Güneydoğu Asya ve Uzakdoğu’ya kadar yayılmışlardı. Bugün en eski insan olarak kabul edilen ve sadece iki köpekdişi ile ayırt edilen Yuanmu insanı, yaklaşık 1 700 000 yıl önce bugün Çin’in Yunnan Eyaleti olarak bilmen yörede yaşamaktaydı. Yuanmu insanı, Austrolopithecus ile Pithecantropus arasında bir döneme yerleştirilebilir. Pithecantropus kemik fosilleri Cava’da Sangiran ve Trinil sitlerinde bulunmuştur; Çin’de Lantian bölgesinde bulunan Pithecantropus fosillerinin ise 500 000 ile 600 000 yıl önceye ait olduğu tahmin edilmektedir. Bulunan en iyi belgelenmiş fosiller ise Pekin insanına aittir. Pekin’e 42 km uzaklıktaki Zhoukoudian mağaralarında yaklaşık 40 kadar her iki cinsten ve farklı yaşlardan insan kemikleri, 100 000’den fazla insan eliyle biçimlendirilmiş taş araç gereç ve yüzden fazla değişik hayvan cinsi fosili bulundu. 400 000 ile 500 000 yıl kadar önce Pekin insanı tahta, kemik ve özellikle taştan imal edilmiş alet kullanmakta, ateş yakmayı bilmekte, av ve toplayıcılık ürünlerini pişirmekteydi.

Daha yakın dönemlerle ilgili buluşların sayısı giderek artmaktadır. Avrupa’da Neandertal adamının (Homo sapiens neandertalensis) da ait olduğu Paleoantropiyenler Filistin, Irak, Çin ve Cava’da bulunmuştur. Bugünkü insan soyu ise (Homo sapiens sapiens) Üst Würm Buzullaşma Dönemi’nde, yaklaşık 40 000 yıl önceden bu yana Asya’nın yaşanabilir tüm yörelerinde karşımıza çıkar. Dali’de Buzul Çağı sürerken (Avrupa’da Würm Buzullaşma Dönemi’ne karşılık düşer) Amerika ve Avustralya yerlilerinin ataları Amerika ve Avustralasya’ya göç etmişler, Amerika yerlileri Alaska, Yukon, Aleut Adaları ve Doğu Sibirya’nın bir bölümünden oluşan binlerce kilometre genişliğindeki Bering Boğazı’nı geçmiş, Avustralya yerlileri ise özel denizcilik bilgisi gerektirmeyen kısa deniz yollarını kullanmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel