Alp Arslan Kimdir Hayatı Biyografi Vikipedi

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

ALP ARSLAN, Büyük Selçuklu hükümdarıdır (1029 – 1072). Çağrı Beyin oğludur. Her alanda iyi yetişmesine önem verilmiştir. Gençliğinde, başarı ile sona eren birçok sefere ve savaşa katıldı Değerli ve yiğit bir komutan olarak tanındı. Babası öldükten sonra onun yerine Horasan meliki oldu. Amcası Tuğrul Bey, evlat bırakmadan ölünce, Selçuklu sultanlığına getirildi (1063).

Alp Arslan, ilk iş olarak iç güvenliği sağlamaya çalıştı. Kendisine karşı çıkan beyleri yönetimi altına aldı. Arslan Beyin oğlu Kutalmış’ın ayaklanmasını bastırdı. Değerli bir devlet adamı olan Nizamülmülk’ü vezir yaptı. Bundan sonra İslâm ülkeleri için büyük bir tehlike yaratan Doğu Roma imparatorluğu sınırlarına doğru sefere çıktı. Gürcistan’ı baştan başa geçti. Kralını vergiye bağladı. Ani ve Kars kalelerini aldı (1064). Ünlü Türk komutanlarını Anadolu’nun fethine gönderdi. Bundan sonra, içişlerini düzenlemek üzere Merv’e döndü. Oğlu Melikşah’ı veliaht yaptı. Anadolu’ya giren Türk kuvvetleri Marmara ve Ege denizi kıyılarına kadar ilerlemişlerdi. Doğu Roma imparatorluğu çok güç duruma düşmüştü. Anadolu, Türklerin eline geçmek üzere idi. Buna engel olmak isteyen imparator Romanos Diogenes, Türk kuvvetleri üzerine sonuç vermeyen saldırılarda bulundu.

Alp Arslan, 1070 yılında Mısır’a doğru bir sefere çıktı. Malazgirt’i aldıktan sonra Halep önlerine geldi. Bu sırada Romanos Diogenes’in doğu seferine çıktığını ve Azerbaycan’a girmek istediğini öğrendi. Askerlerinden bir bölümünü Suriye’de bırakarak hızla geri döndü. Yanındaki kuvvetler az olduğu için, imparatorla hemen savaşmayı uygun bulmadı. Vakit kazanıp yeni kuvvetler toplamak amacıyla imparatora elçiler gönderdi. Barış yapmalarını istedi. Fakat, kendini beğenmiş imparator, sultanın nerede teslim olacağını ve derhal çadırlarını söküp uzaklaşmasını söyleyerek elçileri geri yolladı.

Alp Arslan, imparatorun bu davranışı üzerine savaşa karar verdi. İki ordu, Malazgirt ovasında karşılaştı (26 Ağustos 1071). Çok şiddetli bir çarpışma oldu. Doğu Roma ordusu bozguna uğradı. İmparator tutsak edildi. Alp Arslan, imparatora çok iyi davrandı. Hatırını sordu, teselli edici sözler söyledi. Tutsak alınan Doğu Roma askerlerini serbest bıraktı. İmparatorla bir anlaşma yaptı. İmparatorun yanına koruyucu askerler verdi; bir saldırıya uğramadan ülkesine gitmesini sağladı.

Malazgirt savaşının çok önemli sonuçları olmuştur. Bundan sonra Anadolu yolları Türkler açılmıştır. Alp Arslan ilerisini görerek «Size öyle bir ülke aldım ki burası sonsuza kadar Türk vatanı kalacaktır» demiştir.

Alp Arslan, Anadolu’nun fethi görevini komutanlarına vererek. Batı Karahanlılar üzerine sefer yapmak için geri döndü. Ordusuyla Maveraünnehir’e girdi. Yolda aldığı bir kalenin komutanı tarafından öldürüldü.

Alp Arslan, Türk hükümdarlarının en büyüklerinden biridir. Doğru, adil ve güçlü bir devlet adamı, cesur ve kahraman bir komutandı. Verdiği sözde durur, kimseye kötülük yapılmasını istemezdi. Dinine bağlı, iyi yürekli ve cömertti. Öteki dinlere de saygı gösterirdi Birçok medrese açtırdı. Bilim adamlarını korudu, onlara bol maaş bağladı. Alp Arslan’« hayatında «Adil Sultan». «Cihan Sultanı», «Fetihler Babası» denmiştir. Dokuz yıllık hükümdarlığı çok başarılı geçmiştir. Öldüğünde 43 yaşında idi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel