Akşehir Ovası Hakkında Bilgi

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

AKŞEHİR OVASI, İç Anadolu bölgesinin batı yanında, bu bölge ile Ege ve Akdeniz bölgeleri arasındaki geçiş alanındadır. Kuzeybatıda Eber gölünü kuşatan ve Afyonkarahisar’a kadar uzanan (Akarçay ovası) düzlüklerle doğrudan doğruya bağlıdır. Ayrıca, Eber (Bolvadin) ovasına açılan kuzeydoğu – güneybatı doğrultulu Karamık ovasıyla da bağlantılıdır. Kuzeyinde Tınaz (1309 m.) ve Çatalağıl (1590 m.) tepeleri, doğusunda Gavur dağı (Yuv. 1650 m.), batısında Sultan dağları (2531 m.) vardır. Güneydoğuda Ilgın (Çavuşçu) gölü çanağından Argıthanı eşiği ile (en yüksek yerleri ancak 1350 m.) ayrılmıştır.

Akşehir ovasının en çukur bölümünü Akşehir gölü (960 m.) kaplamıştır. Doğanhisar kasabası üçgen biçimli ovanın güney köşesindedir. Ovanın ekonomik ve ulaşım merkezi Akşehir’dir.

Ovanın batı ve güney kenar bölümleri, Sultan dağlarından beslenen çaylar ve derelerle sulanır. Ancak, bu küçük akarsular, yazın çok küçülür ve bir bölümü kurur. Oldukça bol yağışlı olduğu için, Sultan dağları, eteklerine kadar orman kalıntılarıyla kaplıdır (meşe, pırnal meşesi, karaçam). Bununla birlikte, bozkırlar çok uzaklarda değildir (Sultan dağlarının iç eteklerinden 5-10 km., ötede başlar.).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel