Adını Kalbime Yazdım Celil (Kadir Turan) Kimdir

Wikipediaturk.Com Ailesi olarak en kaliteli konuları ve en kaliteli içerikleri birbirinden ayırarak hazırlamış olduğumuz konularımızda en güzel ve en içten konular sizlerle. Vikipedia adı altında binlerce konu ve ayrıcalıkları sizler için hazırladık. Wikipediaturk. Ailesi olarak en doğal konuları sizler için hazırladık...

Show Tv ekranlarında yayınlanan Adını Kalbime Yazdım dizisi konusu ile olduğu o kadar oyuncu kadrosu ile de büyük ses getirdi. Dizinin sevilen karakterlerinden olan Kadir Turan bu dizide Celil karakteri ile karşımıza çıkıyor. Peki Kadir Turan oynadığı diziler ve filmler, nereli, resimleri, evli mi, doğum tarihi, boyu, kilosu ve hayatı hakkında vikipedi bilgilere sitemizin bu sayfasından ulaşabilirsiniz.

Gerçek adı Kadir Turan olan Celil karakteri hakkında bilmeniz gerekenler…

Adını Kalbime Yazdım Celil (Kadir Turan) Kimdir

Adını Kalbime Yazdım Celil (Kadir Turan) Kimdir

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin Çaykara köyünde dünyaya gelen Kadir Turan; “sanat miladım 1969dur” derken, müzik, tiyatro ve edebiyat alanında ilk adımını attığı yıl olduğunu ifade etmektedir. Zira ilkokuldayken yazmış olduğu GURBET adlı oyunu yazmış, yönetmiş, müziğini, dekorunu ve sahnesini hazırlamıştır. Bu başarısından dolayı, o dönemin Şanlıurfa valisi sayın Kemal Gazezoğlu tarafından ödüllendirilmiştir.

1972 yılında tahsil görmekte olduğu Bandırma’da düzenlenen Marmara Bölgesi Ses Yarışmasında, Türk Halk Müziği alanında birinci seçilerek Ses Kralı ünvanını almıştır. Aynı yıl almış olduğu plak teklifini değerlendirerek, kurmuş olduğu müzik topluluğu ANADOLU FOLK DÖRTLÜSÜ grubuyla üç plak yapmıştır. aynı yıl, Bandırma’da faaliyet gösteren HUZAT Tiyatrosunda müzisyen ve oyuncu olarak eğitim görmüş ve çalışmıştır.

1975 yılında kendisine KARA ÇARŞAFLI GELİN filminde oynaması için teklif götürüldüğünde, idealist yanı baskın çıkmış ve teklifi merhum Hüseyin Peyda’nın ısrarlarına rağmen reddetmiştir. Aynı yıl Orhan Kemal’in 72. KOĞUŞ adlı oyununda rol almıştır. Halk ozanı olarak TURANİ ve ALP URUNGU mahlaslarını kullanan sanatçı Ceylanpınar ilçesi başta olmak üzere yurt genelinde haklı bir üne kavuşmuştu.

1979 yılında kamuda görev aldı. Memuriyet hayatı boyunca sanattan ve edebiyattan hiç kopmayan Kadir Turan, 1980-1981 yıllarında K.Maraş ilinde Edeler Müzik Kursu’nda ve Türkmen Türk Halk Müziği Dershanesinde, eğitim verdi. Bu arada Türk şiirinin anıt isimlerinden Bahattin Karakoç ile tanıştı ve uzun zaman birlikte oldu. Daha sonra Abdurrahim Karakoç ile kadim dostluk kuran Kadir Turan, “şiirde benim ustam Bahattin Karakoç’tur” der. l997 yılının Mayıs ayında Dolunay Şiir Günlerine katılan sanatçı, şair Bahattin Karakoç’a “ŞEYH-ÜL ŞUARA” ünvanını tebliğen sunmuş ve kabul görmüştür. Bu dönemde, yazı ve şiirleri Türk Edebiyatı, Töre, Konevi, Kültür ve Sanat, Erciyes, Yeni Düşünce adlı dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır.

1986 yılında Erzuruma atanan Kadir Turan, üniversiteli gençlerle ve öğretim üyeleriyle bir araya gelerek MİNA Kültür ve Sanat Dergisi’nin çıkmasına öncülük etmiş, Mina dahil, öncü olduğu diğer dergi ve gazetelerden, Doğuda Hergün, Genç Dadaş ve Palandöken’de Kültür ve Sanat Yönetmeni olarak görev almıştır. Anılan dergi ve gazetelerde; Yunus Buğra Yılmaz, Ali Kafkasyalı, Necmettin Tozlu, Orhan Okay, Mustafa Kurt, Nurullah Genç gibi fikir, kültür ve edebiyat erbabı isimlerle uzun süre çalışmıştır.

1990 yılında İstanbul’a atanan sanatçı, 1993 yılında ilk müzik albümü olan SABIR ile YÜREĞİM TETİKTEDİR adlı kitabını yayınlamıştır. Bu sırada Ortadoğu ve Kurultay gazetelerinde yazıları yayınlanmaya başlar. 1995 yılında da, SEVGİ DÜZENİ adlı ikinci albümü ile KİMLİĞİME DOKUNMAYIN adlı ikinci kitabı yayınlanır. Oyunculuk alanında Feza Film tarafından düzenlenen Oyunculuk okuluna kursiyer olarak bir süre katılmıştır. 1998 yılında henüz 42 yaşındayken kendi isteğiyle emekli olan Kadir Turan, 1999 yılında Adana’ya taşınmış ve Adana’da YENİSEY KÜLTÜR EVİ’ni açmıştır. Bu merkezde, tiyatro ve müzik eğitimini bizzat vermiştir. Çok alanlı bir kültür evi olan Yenisey’de kurmuş olduğu tiyatro grubuyla oyunlar yönetmiş, oynamış ve sahnelemiştir. İspinoz Kuşları, Misafir, Kadınlık Bizde Kalsın, Sürek Avı, İsa ile Musa, Becerikli Kanguru, Şarkıcı ve Vatan Yürekli Adam Süphan Emmi (tek kişilik oyun) sanatçının oynadığı, yönettiği ve sahnelediği oyunlardan bazılarıdır.

2003 yılında, “sevgilim” dediği İstanbul’a yeniden dönen Kadir Turan, yoğun dizi çalışmalarından dolayı tiyatrosunu ancak 2010 yılında faaliyete geçirebilmiş ve Sürek Avı ile Vatan Yürekli Adam Süphan Emmi (tek kişilik oyun) adlı oyunları çıkarmıştır.

Kurtlar Vadisi, Ezo Gelin, Vazgeç Gönlüm, Aşk Yakar, Aşk Bir Hayal, Sakarya-Fırat ve Ezel gibi daha bir çok dizide rol alan sanatçı, Mahpeyker, Ağlama Anne, Hastahane Önü, Kiralık Anne gibi sinema ve TV filmlerinde de rol almıştır. Ayrıca National Geographice TV için SCIENCE OF BELİEVE (İnancın Bilimi) adlı belgesel dizide Kudüs Valisi Caiphas (Kayfas) rolünü canlandırmıştır.

Hala İstanbul’da yaşayan Kadir Turan, oyunculuk, müzik, edebiyat ve fotoğraf sanatıyla iç içe kültür ve sanat alanında eserler üretmeye devam etmektedir.

Kendi deyimiyle; O artık “İSTANBUL’LU BİR URFA’LI” dır.

Adını Kalbime Yazdım Celil (Kadir Turan) Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Yada Eklemek İstediğiniz Bilgileri Alt Kısımda Yer Alan Yorum Bölümünden Bizlere İletebilirsiniz!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Genel